Yağ Alma Liposuction

yag-alma-liposuction.jpg

Liposuction (Yağ Alma)

Liposuction, insan vücudunun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı kozmetik cerrahi bir işlemdir. Liposuction ile derin katlardaki fazla inatçı yağlar alınırken, yüzeyel liposuction yada liposculpture yöntemle kontur düzensizliğine neden olan yağ birikimleri de giderilebilmektedir.

Ayrıca çıkarılan yağ doğal bir dolgu maddesi olarak kullanılabilir. Bu “otolog yağ transferi” olarak adlandırılır ve bu işlemde alınan yağ, vücutta bir alanı yeniden şekillendirme, kırışıklıkları azaltmak veya ortadan kaldırmak için enjekte edilir.

Liposuction operasyonu diyet veya egzersiz için iyi bir alternatif değildir. Yani zayıflama operasyonu değil, bir vücut kontur düzeltme operasyonudur. Bu operasyonda, diyet ve egzersizle vücuttan uzaklaştırılamayan dirençli yağ dokusu alanlarına uygulanarak mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olunur. Liposuction işlemine genellikle 18 yaşın üzerinde, genel sağlık durumu iyi, devam eden bir diyet ve egzersiz rejimi mevcut ve bazı vücut alanlarında dirençli yağ cepleri olan kişiler uygundur. Liposuction operasyonunda emniyet sınırı ortalama 4,5 litre olarak kabul edilmektedir. Bu orandan daha yüksek miktarda yağ alınabilir yalnız hastanın sıvı ve elektrolit dengesini sağlayacak önlemler de alınmalıdır. Hastada daha geniş alanlar mevcutsa 3-6 ay sonra tekrar liposuction yapılabilir.

Operasyon Öncesi Görüşme

Görüşmede öncelikle sizin şu andaki şikayetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir. Operasyonun ayrıntıları hakkında size detaylı bilgi verilir. Daha önce opere olan hastaların resimlerini görmeniz karar vermenizi kolaylaştıracaktır.

Operasyon Zamanına Hazırlık

Aspirin ve türevi ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)

Sigaranın operasyon öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.

Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın, saç jölesi kullanmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın.

Operasyontan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.

Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı.

Tedavi edilecek alanın fotoğrafları çekilir

Ayakta iken hedef alanları vücut üzerinde işaretlenir

Operasyon Tekniği

Çeşitli liposuction uygulama tekniği ve cihazları mevcuttur, bunların kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur.

Vakum Yardımlı Liposuction (SAL) (Klasik Liposuction): Bu işlemde küçük bir kanül ile vakum cihazı birlikte kullanılır. Plastik cerrah özel bir sıvıyı yağ katmanına verdikten sonra bu bölgede dikkatlice ileriye ve geriye hareketler ile yağ hücrelerinin parçalanmasını ve emme işlemini gerçekleştirir.

-Ultrason Yardımlı Liposuction (UAL) (VASER Liposuction): Ultrason enerjisi aracılığıyla yağlar parçalanıp vakum yardımlıyla uzaklaştırılır.

-Güç Yardımlı Liposuction (PAL):Yağ alma işlemi sırasında, kullanılan kanüller titreşerek yağın daha kolay parçalanarak emilmesini sağlar.

-Eksternal Ultrason Yardımlı Liposuction (XUAL veya EUAL): XUAL ultrasonik enerjinin deri yoluyla, vücut dışından uygulanmasıdır. UAL prosedüründeki kanül kullanımını gereksiz kılar. Günümüzde yaygın olarak kullanılan bir işlem değildir ve klinik çalışmalarda etkinliği hala kesin değildir.

-Lazer Yardımlı Liposuction (LAL) (LASER Liposuction) (SMARTLİPO – SLIMLIPO): Lazer enerjiisi ile yağlar parçalanır ve kanül yardımıyla uzaklaştırılır. Diğer yöntemlere göre en büyük avantajı cilt sıkılaştırma etkisidir.

Liposuction operasyonu hastane ortamında, ameliyathanede anestezi hekiminin gözetiminde yapılır. Özel kanül giriş alanları 2-4 mm boyutunda olup genellikle dikilmeye gerek kalmaz veya 1 dikiş konur.

Anestezi Türü

Küçük lokasyonlarda lokal anestezi, daha büyük bölgesel alanlarda lokal anestezi ve sedasyon (damar yolu ile uyutma) kombinasyonu tercih edilir. Çok geniş uygulamada genel anestezi uygulanabilir.

Operasyon Süresi

Operasyon vakum uygulanacak bölgelerin durumuna göre 0.5 – 3 saat arasında değişir.

İyileşme Süreci

Operasyon sonrası pansuman yapılıp özel liposuction giysisi giydirilir. Operasyonun büyüklüğüne ve uygulanan anesteziye bağlı olarak aynı gün veya bir gün sonra hastaneden çıkabilirsiniz. Uygulanan işleme bağlı olarak 2 gün ile 2 hafta arasında normal iş hayatınıza dönebilirsiniz. Operasyon sonrası çok belirgin bir ağrı oluşmaz, ağrı kesiciler verilerek bu sizi rahatlatır. İşlem yapılan alanda ödem, renk değişimi, hissizlik veya karıncalanma olabilir bunlar 3 hafta içinde kendiliğinden geçer. Liposuction giysisini (korse) yaklaşık 1 ay giymeye devam etmelisiniz. Liposuction kanül giriş alanları 2-4 mm boyutunda olmakta ve 3 ay içinde belli belirsiz hale gelir.

Üçüncü haftadan sonra operasyonun vücudunuza verdiği yeni şeklin farkına daha iyi varırsınız. 6 ay-1yıl arasında liposuction alanı son şeklini alır.

Liposuction operasyonu genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını düzeltebilen kozmetik bir cerrahi işlemdir.

Vakumla yağ alma (liposcuction) yöntemi Zararlımıdır ?

Liposuction en sık uygulanan estetik cerrahi işlemidir. Doğru hastada etkili bir işlemdir. Derinin gevşek olduğu durumlarda tek başına liposuction uygulanması yeterli olmaz. Bir çok dermolipektomi işleminde (karın germe, uyluk germe vs) liposuction işlemin bir parçası olarak kullanılır. Ama dermolipektomi gerekmesine rağmen, sadece liposuction uygulanırsa sonuç alınamadığı gibi deri düzensizlikleri ve sarkmalar oluşabilir. Özetle, liposuction yağ fazlalığı olan , deri elastikiyeti iyi olan hastada çok iyi sonuç verirken, deri gevşekliği olan hastalarda tek başına uygulanırsa yeterli sonuç vermez.

Vakumla Yağ Alma (liposuction) Hangi Bölgelere Uygulanır?

Boyun, karın, bel, sırt, kol, kalça, basen, bacak, diz ve alt bacak olmak üzere hemen hemen her bölgeye uygulanabilir. Muayene, sırasında, deri altı yağ kalınlığı değerlendirilir, vucüt konturunda taşan bölgeler belirlenerek işlem uygulanır.

Vakumla Yağ Alma (liposuction) İşleminden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

İşlemden sonra ilk 24 saat istirahat etmek doğru olur. Özel bir korse veya vucudu saran bir elastik giysi- çorap giyilmesi ile hareketler kolaylaşır ve işleme bağlı ödem oluşumu azaltılabilir.

Vakumla Yağ Alma (liposuction) İşleminden Sonra Sonuç Ne Zaman Alınır ?

İşlemden sonraki ilk hafta oluşan ödem nedeniyle sonucu algılamak mümkün olmaz. Tartıda kilo değişikliği farkedilmez. İkinci haftayla birlikte ödem azalmaya ve sonuç görülmeye başlar. Genellikle 4 ila 6 hafta sonra sonuç %70 oranda ortaya çıkar. Tam düzeme daha uzun bir zaman gerektirebilir.

Vakumla Yağ Alma (liposuction) İşleminden Sonra İstenmeyen Sonuçlar Nelerdir?

İşlem bölgesinde morluk, aşırı şişlik, uyuşukluk gibi erken dönemde bazı bulgularla karşılaşılabilir. Genellikle bunlar geçicidir. Deride düzensizlik, kalıcı uyuşukluk, renk değişiklikleri nadir görülen istenmeyen sonuçlardandır.

Vakumla Yağ Alma ( liposuction) işleminden sonra kilo alınırsa ne olur?

Liposuction işleminden sonra kilo alınırsa vücütta şekil bozukluğu olacağı inancı çok yaygındır. Bu büyük oranda doğru değildir. Liposuction işlemi yapılan bölgeler genellikle vücudun yağ depolarının olduğu bölgelerdir. Bu bölgeler, kişi kilo aldığında öncelikle kilo alan yerlerdir. Bu bölgelere yapılacak yağ alma işlemi aslında, vücudta öncelikli yağ depolama bölgelerinin bu özelliklerinin azalmasına yol açar. Kişi kilo alsa bile, vücudtaki yağ alma işlemi daha dengeli olur. Ancak, işlem bir kaç kez aynı bölgelerde tekrarlanır ve kişi kilo almaya devam ederse, vucuttaki yağ dağılımı dengesiz bir hal alır ve sırt, kol gibi çok çalışılmayan bölgelerde yağ depolanmasına rastlanabilir.